FFA Cup Round 2 and 3 draw released Image
Photo: Paul Arandale

FFA Cup Round 2 and 3 draw released

Northern NSW Football has conducted the official draw for Rounds 2 and 3 of the 2020  FFA Cup.

With the number of clubs entered this year, NNSWF started their FFA Cup campaign at Round 2 to align with the National Rounds further down the track.

The Round 2 Draw consisted of only 48 Member Zones from the Northern and Southern Conference whereas the Round 3 Draw for the Southern Conference only seen the introduction of the NEWFM Northern League One teams.

In regards to announcing the Round 3 draw this early on, it allows clubs, especially in the Northern Conference, to plan potential long-distance away trips; particularly in the northern conference.

NPL NNSW Clubs will come into the Southern Conference competition from Round 4.

The Northern Conference will play out their Regional Qualifiers up until Round 5 where they will then join the Southern Conference in Round 6 for the NNSWF FFA Cup State Qualifiers.

Round 2 Draw - Northern Conference

TAS FC or Camden Haven Redbacks

Demon Knights v Northern Storm

Coffs Coast Tigers v Kempsey Saints

Armidale City Westside v Port Saints

Richmond Rovers v Grafton United

Round 2 Draw – Southern Conference

Nelson bay v Mayfield United Juniors

Beresfield United v Swansea

Lochinvar Rovers v Gresford-Vacy

Raymond Terrace v Maryland-Fletcher

Hamilton Azzurri v Minmi Wanderers

Newcastle Uni v Bolwarra Lorn

Stockton v Newcastle Suns

Garden Suburb v Warners Bay

Merewether Advance v Greta Branxton

Westlakes Wildcats c Kurri Kurri Juniors

Barnsley v Cardiff City

Round 3 Draw - Northern Conference

Westlawn Tigers v McLeay Valley Rangers

Boambee Bombers v Wallis Lakes/Great Lakes United

Port Macquarie United v winner of Coffs Coast Tigers v Kempsey Saints

Sawtell v winner of Richmond Rovers v Grafton United

Bellingen v winner of Demon Knights v Northern Storm

Coffs City United v winner of Armidale City Westside v Port Saints

Woolgoola United v Oxley Vale Atunga

Moree Service v the winner of TAS FC v Camden Haven Redbacks

Round 3 Draw - Southern Conference

Dudley Redhead United v winner of Barnsley United v Cardiff City

Mayfield United v South Cardiff

North United Wolves v Thornton Redbacks

Winner of Newcastle Uni v Bolwarra Lorn v winner of Hamilton Azzurri v Minmi Wanderers

Kahibah v Kotara South

Winner of Westlakes Wildcats v Kurri Kurri Juniors v New Lambton

Dudley Redhead United Juniors v winner of Garden Suburb v Warners Bay

Wallsend v Cooks Hill United

Winner of Beresfield United v Swansea v winner of Merewether Advance v Greta Branxton

Belmont-Swansea v West Wallsend

Cessnock City v winner of Stockton v Newcastle Suns

Toronto-Awaba v winner of Nelson Bay v Mayfield United Juniors

Winner of Lochinvar Rovers v Gresford Vacy v winner of Raymond Terrace v Maryland Fletcher

Comments